Teraz łatwiej kupisz grunt rolny

Teraz łatwiej kupisz grunt rolny

Od 26 czerwca zmieniają się zasady obrotu ziemią rolną. Każdy na wsi i w mieście będzie mógł kupić do 1 ha ziemi, a nie, jak dotychczas, do 30 arów. Okazuje się jednak, że sprzedanie jej już nie będzie tak proste.

Chodzi o nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. To pierwsza od trzech lat, czyli od wprowadzenia ograniczeń w handlu prywatną ziemią, tak duża zmiana. Z szumnych zapowiedzi liberalizacji przepisów zostało jednak niewiele. Początkowo rząd chciał całkowicie uwolnić obrót gruntami w miastach, ale nic z tego nie wyszło.

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zezwala każdemu na zakup gruntu do 1 ha na wsi i w mieście bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), ale na wsi nabywca nie będzie mógł go zbywać ani oddawać w posiadanie innym osobom przez okres pięciu lat.

Okres pięcioletni nie będzie dotyczył gruntów w mieście – sprzedać działkę do 1 ha będzie można każdemu.

Dla miast nowe przepisy przewidują jednak prawo pierwokupu i nabycia takich działek dla dyrektora generalnego KOWR. Ma to być wentyl bezpieczeństwa w razie spekulacji gruntem, gdy inwestor zaczął masowo skupywać działki do jednego hektara.

Zmianę dotyczącą gruntów w miastach chwalą deweloperzy. Zapisy ułatwiające zakup gruntów rolnych umożliwią rozwój rynku deweloperskiego.

Łatwiej też będzie spółkom właścicielom gruntu rolnego.

Od 26 czerwca prawo pierwokupu gruntów od spółek będzie przysługiwało KOWR, dopiero gdy łączna powierzchnia nieruchomości przekroczy 5 ha. Zgody KOWR nie będzie już wymagać nabycie nieruchomości rolnej w przypadku podziału, przekształcenia lub łączenia spółek prawa handlowego.

Łatwiejsza egzekucja i upadłość

Nowe przepisy wyłączają spod działania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego grunty objęte postępowaniem egzekucyjnym lub upadłościowym.

Zmiany ułatwią egzekucję. Dotychczas komornik mógł sprzedać na licytacji ziemię tylko rolnikom indywidualnym, a chętnych na jej nabycie w toku egzekucji nie było zbyt wielu. Trudno więc prowadzić egzekucję z tych nieruchomości. Podobny problem występuje w postępowaniach upadłościowych.

Rozwód nieco łatwiejszy

Nowelizacja przewiduje, że ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie będzie się stosowało przy podziale ziemi w skutek rozwodu. Skutecznie ułatwia również podział majątku po rozwodzie. Teraz, aby dostać ziemię, byli małżonkowie muszą albo być rolnikami indywidualnymi, albo uzyskać zgodę dyrektora generalnego KOWR. Ale i tu będzie utrudnienie:

Po podziale majątku wspólnego małżonek, który otrzyma nieruchomość rolną, musi prowadzić gospodarstwo przez pięć lat. Jeżeli więc była żona wyprowadzi się do miasta, nie będzie miała szans na otrzymanie kawałka pola.

Szukasz gruntu? Sprawdź grunty w naszej bazie tutaj

img

NwB

Ekspert sprzedaży nieruchomości z rynku bankowego i windykacyjnego.

Podobne artykuły

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Kupując działkę budowlaną, warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Solidne sprawdzenie jej...

Czytaj dalej

Nieruchomości komercyjne, plusy i minusy inwestowania

W zeszłym roku na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowano wyjątkowo wysoką wartość...

Czytaj dalej

Jakie formalności po wygraniu licytacji?

Po zakończeniu licytacji sąd w osobie sędziego, pod którego nadzorem odbywa się licytacja,...

Czytaj dalej