Nieruchomości komercyjne, plusy i minusy inwestowania

Nieruchomości komercyjne,  plusy i minusy inwestowania

W zeszłym roku na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowano wyjątkowo wysoką wartość transakcji inwestycyjnych. Świadczy to tylko o jednym – jest to dobry moment, aby przeznaczyć swój kapitał właśnie na nieruchomości komercyjne.

Nieruchomości komercyjne na dwa sposoby

Czym właściwie jest rynek nieruchomości komercyjnych? W pierwszej kolejności na pewno przychodzą na myśl powierzchnie biurowe czy też lokale użytkowe przeznaczone na niewielkie sklepy. Warto jednak pamiętać, że na tym komercja się nie kończy. Nieruchomości komercyjne to również galerie handlowe, magazyny czy hale. Zwykle nabywane są w celu samodzielnego prowadzenia biznesu lub czerpania zysku z najmu.

Specjaliści od inwestycji w tym segmencie rynku nieruchomości zgodnie przyznają: inwestycje w nieruchomości komercyjne są jednymi z bardziej dochodowych inwestycji. Zarabiać na komercji można przede wszystkim dzięki wynajmowi, uzyskując zysk krótkoterminowy. Można też liczyć przychody w długim horyzoncie czasowym poprzez na przykład okazyjny zakup czy zwiększenie wartości nieruchomości.

Odpowiednia nieruchomość gwarancją sukcesu

Nawet najlepiej rokująca inwestycja może się zakończyć fiaskiem bez odpowiedniego rozpoznania rynku, planu oraz pomysłu. Podobnie jest z nieruchomością komercyjną, która, aby przyniosła zysk, musi spełniać szereg warunków.

Jedni mówią, że najlepiej kupić nową nieruchomość komercyjną i przeznaczyć ją pod wynajem. Inni przyznają, że nie ma bardziej trafionego pomysłu niż zakup nieruchomości, która posiada już najemcę. Zgodnie z Raportem NBP z 2018 roku na rynku nieruchomości, zdecydowana część transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych dotyczyła właśnie zmiany właściciela funkcjonującego oraz wynajętego już lokalu.

Jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestycji w nieruchomość komercyjną, jedną z najważniejszych cech odgrywa jej lokalizacja. W zależności od tego, czy przeznaczymy ją pod własną działalność gospodarczą, czy też na wynajem, jej lokalizacja ma tutaj kluczową rolę. Musi być ona przecież odpowiednio skorelowana do biznesu, jaki my bądź przyszły najemca chce prowadzić, a co za tym idzie dać klientom możliwość odpowiedniego dotarcia. Jeśli kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego, niezwykle istotny będzie jej stan techniczny, w inny wypadku koszty utrzymania nieruchomości będą skutecznie pomniejszać nasze zyski z najmu.

Czy tylko plusy?

Prawie. Inwestycje w nieruchomości komercyjne stały się bez wątpienia świetną alternatywą dla zakupu lokalu mieszkalnego w podobnym celu. Na nieruchomości komercyjne coraz częściej stawiają deweloperzy, widząc w tej gałęzi nieruchomości duży potencjał. Budżet przeznaczony na lokal komercyjny może okazać się bardzo opłacalny, kiedy na przykład uda nam się kupić kilka nieruchomości w bardzo okazyjnej cenie i przeznaczyć je pod wynajem albo nabyć nieruchomość w lokalizacji, która staje się jedną z najbardziej atrakcyjnych w danym mieście. Wtedy zwrotu z inwestycji możemy spodziewać się wręcz ze stuprocentową pewnością.

To właśnie dochód pasywny uzyskiwany z wynajmu nieruchomości komercyjnej, jest jednym z najważniejszych plusów inwestycji w nieruchomości komercyjne. Zaraz obok niego możemy wymienić dobre zabezpieczenie kapitału. Nieruchomość przecież jest trwalsza i bezpieczniejsza niż np. inwestowanie na giełdzie. Warto również pamiętać, że posiadanie nieruchomości komercyjnej w swoim portfelu zwiększa znacznie naszą zdolność kredytową i wiarygodność wśród instytucji finansowych.

A minusy? Inwestowanie w nieruchomości komercyjne nie będzie dobrą opcją dla osób niecierpliwych i niezdecydowanych, które oczekują zwrotu w ekspresowym tempie. Ulokowanie kapitału w nieruchomości komercyjne bywa kosztowne i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz pomysłu, gdyż odzyskanie zainwestowanych środków może nieco potrwać.

Szukasz nieruchomości komercyjnej do prowadzenia działalności lub jako formy na ulokowanie kapitału? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź również nieruchomości komercyjne w naszej publicznej ofercie.

img

NwB

Ekspert sprzedaży nieruchomości z rynku bankowego i windykacyjnego.

Podobne artykuły

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Kupując działkę budowlaną, warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Solidne sprawdzenie jej...

Czytaj dalej

Teraz łatwiej kupisz grunt rolny

Od 26 czerwca zmieniają się zasady obrotu ziemią rolną. Każdy na wsi i w mieście będzie...

Czytaj dalej